Policajti budú v strehu, aby deti dorazili bezpečne do školy

01.09.2013 Bratislava

Vidieť a byť videný sa stáva opäť heslom dňa v záujme bezpečnosti nás všetkých, ale najmä našich detí.
Polícia počas prvého školského dňa, v pondelok 2. septembra 2013, posilní hliadky na celom Slovensku. Policajná akcia bude zameraná na zvýšený dohľad nad bezpečnosťou školákov v okolí škôl a v priľahlých uliciach. Policajti dohliadnu aj na plynulosť cestnej premávky, ktorú budú v prípade potreby, riadiť a usmerňovať. Cieľom tejto akcie je zabezpečiť všetkým účastníkom cestnej premávky potrebnú bezpečnosť. Do akcie bude v tento deň zapojený maximálny počet nielen dopravných a poriadkových policajtov, ale aj policajtov železničnej, hraničnej a cudzineckej polície.
Polícia sa obracia na rodičov - venujte svojim deťom pár minút na to, aby ste si s nimi pohovorili o nástrahách na cestách, najmä s menšími deťmi si niekoľkokrát prejdite trasu do školy. Vyberajte nie najkratšiu, ale najbezpečnejšiu trasu. Ak si dieťa navykne chodiť určitou trasou, bude sa cítiť bezpečnejšie, pretože sa ľahšie orientuje v známom prostredí a spoľahlivejšie bude riešiť aj nepredvídané situácie v cestnej premávke. Aj vodiči musia zvýšiť pozornosť, pretože reakcie detí môžu byť po dlhých prázdninách oneskorené.
 
Pripájame niekoľko užitočných rád
V predškolskom veku sa deti málokedy stanú obeťami dopravných nehôd najmä preto, lebo každý ich krok kontrolujú dospelé osoby alebo starší súrodenci. S nástupom do školy nehodovosť detí prudko stúpa. Školáci sa na ceste do školy musia samostatne orientovať a riešiť dopravné situácie. Nesprávne konanie má za následok dopravnú nehodu. Aby rodičia predišli tragédiám na cestách, je dôležité, aby dopravnej výchove svojich detí od najútlejšieho veku venovali veľkú pozornosť a sami im boli príkladom.
Dieťa nie je „dospelák“
Pri nácviku bezpečného správania na cestách u svojho dieťaťa je potrebné si uvedomiť, že s dieťaťom nemožno zachádzať ako s dospelým človekom, že jeho psychika je primeraná jeho veku. Dieťa je nepozorné, málo predvídavé, koná impulzívne a často nevie posúdiť nebezpečenstvo situácie, v ktorej sa ocitlo. Pre svoj malý vzrast má obmedzený výhľad na vozovku a aj pre vodičov je v hustej premávke ťažšie spozorovateľné.
Ešte skôr, ako prvýkrát pôjde do školy bez dozoru dospelých, dieťa musí vedieť, že:
• môže vstúpiť na vozovku len vtedy, ak sa pozrie vľavo, potom vpravo a zasa vľavo a len vtedy, ak sa nepribližuje automobil;
• nesmie vstupovať na vozovku spomedzi zaparkovaných áut, ktoré mu znemožňujú výhľad;
• má zásadne cez cestu prechádzať po priechode pre chodcov;
• má cez cestu prechádzať najkratším smerom – kolmo;
• nesmie vstúpiť na vozovku, keď svieti na semafore červený signál pre chodcov;
• môže prechádzať cez cestu na zelený signál a prechod dokončiť aj vtedy, keď sa rozsvieti červená.
Vidieť a byť videný
Dieťa v cestnej premávke musí byť viditeľné. K nešťastiu prichádza často preto, lebo vodič dieťa na ceste jednoducho nezbadá. Rodičia môžu hroziace riziko znížiť tým, že budú svoje deti obliekať nielen pohodlne, ale i dostatočne pestro, prípadne opatria jeho odev, školskú tašku, topánky i čiapku reflexnými nášivkami či odrazkami tak, aby vodič už z diaľky zbadal malého školáka a zvýšil svoju pozornosť.
 
Bezpečná cesta do školy
V prvých dňoch je potrebné, aby rodičia sprevádzali svoje dieťa do školy dovtedy, kým nie je schopné samo bezpečne prejsť naučenú trasu. Zvolená trasa do školy by mala byť z dopravného hľadiska čo najbezpečnejšia, a to i vtedy, keby sa mala vzdialenosť do školy predĺžiť. Rodičia by pri výbere trasy mali dbať na to, aby:
• dieťa čo najmenej prechádzalo cez vozovku, aby prechádzalo na miestach s malým dopravným ruchom, prípadne tadiaľ, kde je priechod pre chodcov riadený svetelnou signalizáciou;
• dieťa neprechádzalo na takých miestach, kde nemá dostatočný výhľad na obidve strany, prípadne tam, kde by muselo vychádzať spomedzi zaparkovaných vozidiel.
 
mjr. Ing. Denisa Baloghová
hovorkyňa Prezídia PZ
 

Vyberte región